Lniana torba na zakupy


Co będzie potrzebne:

  • dwa kawałki materiału o szerokości przynajmniej 42 cm i wysokości przynajmniej 61 cm; jeśli chcesz kupić materiał w sklepie, kup jeden kawałek o szerokości fabrycznej np. 140 cm i długości 70 cm (najlepiej kup metr, na wszelki wypadek);
  • tasiemka ze skosu, około 3 m; można zakupić gotową taśmę w pasmanterii, lub zrobić ją samodzielnie korzystając z tego tutorialu;
  • maszyna do szycia;
  • przybory krawieckie: nożyczki, igła, szpilki, nici.


Zanim wydrukujesz sprawdź rozmiar!
Kilkając na poniższy link pobierzesz czterostronicowy plik pdf zawierający proponowaną przeze mnie formę torby. Zanim wydrukujesz zaznacz w opcjach drukowania "Faktyczny rozmiar" i upewnij się, że nad podglądem wydruku nie ma informacji o skalowaniu wydruku. Po wydrukowaniu sprawdź linijką, czy umieszczona na każdej stronie skala ma 5cm.

Pobierz formę w pdf



Przygotowanie formy
Zanim cokolwiek wytniesz, dopasuj do siebie wydrukowane strony łącząc ze sobą wierzchołki szarych trójkącików. Połącz cztery kartki przezroczystą taśma klejącą i dopiero wtedy wytnij formę stanowiącą połowę przodu/tyłu oraz formę stanowiącą połowę dna. Obie formy zawierają już dodatki na szwy (szare pasma).


Przerysowanie formy
Nanieś kontury szablonu na materiał. Jeśli robisz to mazakiem samoznikającym, to nie prowadź linii przez środek przodu/tyłu. Mazaki samoznikające mogą zostawić trwałe ślady na jasnym materiale, zwłaszcza po wyprasowaniu. Aby zabezpieczyć formę przed przesunięciem możesz ją obciążyć na przeciwległych brzegach (ja użyłam nożyczek i taśmy klejącej).
Jeśli wszystko dobrze pójdzie masz przed sobą trzy części materiału: dwie identyczne stanowiące przód i tył korpusu oraz spód torby.




Zszywanie boków
Przyłóż do siebie przód i tył prawą stroną do prawej - lewa strona ma być widoczna dla Ciebie.
Jeśli masz materiał, w którym lewa i prawa strona wyglądają tak samo, ustal która jest która i tego się trzymaj:)
Połącz szpilkami krawędzie boczne. Zszyj krawędzie ściegiem prostym około 1 cm od krawędzi materiału. Staraj się prowadzić ścieg prosto, możesz korzystać z podziałki widocznej na płytce ściegowej maszyny. Możesz wyjmować szpilki stopniowo, w miarę jak stopka maszyny się do nich zbliża. Możesz też szyć po szpilkach, jednak wtedy szyj ostrożnie i powoli - igła maszyny może trafić w szpilkę, wygiąć się i złamać.
Po zszyciu obrzuć brzegi ściegiem zygzak.



Połączenie korpusu i dna torby
Zanim to zrobisz wyznacz środki wszystkich krawędzi dna oraz środek przodu i tyłu korpusu:
złóż dno na pół aby wyznaczyć środek dna na dłuższej krawędzi, następnie analogicznie ustal środek krótszej krawędzi; tak samo wyznacz środek przodu i tyłu torby - składając korpus na pół.

Połącz szpilkami środki dłuższych boków dna i korpusu torby. Następnie połącz środek krótszej krawędzi dna ze szwami bocznymi łączącymi przód i tył korpusu. Oczywiście cztery szpilki nie wystarczą, aby komfortowo przyszyć dno do korpusu - zwiększ ich liczbę.
Przypinając dno musisz je trochę wdać, czyli przymarszczyć. Szpilki wpięte na wyznaczonych wcześniej środkach są kontrolne, dopasuj się do nich.
Przyszyj dno do korpusu ściegiem prostym, szyjąc stopniowo wyjmuj szpilki, kiedy zbliżą się do stopki i igły maszyny. Obszyj krawędź dna zygzakiem, aby się nie strzępiło.



Zszycie ramion torby
Zepnij szpilkami ramiona torby - lewe ramię przodu z prawym z ramieniem przodu,
lewe ramię tyłu z prawym ramieniem tyłu. Zszyj w odległości 1 cm od krawędzi materiału
ściegiem prostym, następnie obrzuć powstałą krawędź zygzakiem. Zaprasuj szwy obu ramion na wybraną przez siebie stronę.
Teraz obszyj zygzakiem powstałe ramiona od strony wewnętrznej i zewnętrznej.


Przygotowanie tasiemki ze skosu
Przy obszywaniu krawędzi, które nie stanowią linii prostej najlepiej użyć taśmy wycinanej ze skosu. Użyj materiału o kontrastowym kolorze w stosunku do koloru przeważającego 
w korpusie torby - ja użyłam zielonego. 
Aby samodzielnie przygotować tasiemkę potrzebujesz materiału o widocznym splocie płóciennym. Na początek najlepiej, aby materiał miał dobrze zachowany brzeg fabryczny. Brzeg ten stanowi na pewno linię prostą i wyznacza kierunek przebiegu nici wątku i osnowy. Złóż materiał tak jak na rysunku pamiętając, że zagięcie ma tworzyć trójkąt równoboczny. Wytnij powstały trójkąt wzdłuż najdłuższego boku - przeciwprostokątnej.
Podziel trójkąt na taśmy o szerokości np. 3,5 cm. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz wcześniej przygotować pasek papieru o wybranej szerokości  i dowolnej długości, który posłuży Ci za szablon.
Wytnij powstałe paski.


Tasiemki ze skosu - pomiary
Aby ładnie wykończyć brzegi torby, będziesz potrzebować trzech kawałków taśmy ze skosu:
dwa o jednakowej długości do obszycia wewnętrznych krawędzi ramion oraz jedną, znacznie dłuższą, do obszycia zewnętrznej krawędzi ramion.
Aby dowiedzieć się, jak długich taśm ze skosu potrzebujesz, musisz zmierzyć krawędzie. Podczas pomiarów nie naciągaj materiału, postaraj się zmierzyć ramiona w ich naturalnym położeniu, a więc nie używaj sztywnej linijki tylko centymetra lub sznureczka.
Podczas szycia tego modelu użyłam dwóch tasiemek o długości 70,5 cm oraz jednej taśmy o długości 125,5 cm (długości zawierają już dodatki na szwy). Twoje pomiary powinny być zbliżone, ale nie muszą być takie same, często zależy to od użytego materiału. Pamiętaj, aby do każdej taśmy dodać dodatki na szwy - po 1,5 cm na każdym z końców.



Tasiemki ze skosu - łączenie i kształtowanie
Najprawdopodobniej wycięte przez Ciebie tasiemki nie są aż tak długie. Dlatego musisz połączyć wycięte kawałki w dłuższe pasy. Przyłóż do siebie końce dwóch wybranych taśm prawą stroną do prawej, następnie zszyj, jak pokazano na rysunku poniżej. Rozprasuj powstały szew.
Zaprasuj boki gotowych taśm do wewnątrz, aby uzyskać lamówkę.


Przypinanie, fastrygowanie, przyszywanie tasiemki ze skosu
Lamowanie brzegów bez specjalistycznego lamownika jest dość czasochłonne, ale warto się pomęczyć, gdyż efekt jest naprawdę miły dla oka.
Aby zrobić to dokładnie i estetycznie, rozłóż pracę na trzy etapy: przypięcie szpilkami, fastrygę i właściwe przyszycie maszynowe.
W pierwszej kolejności nakładaj tasiemkę na wewnętrzną krawędź wybranego ramienia i przypinaj szpilkami. Postaraj się, aby taśma równomiernie obejmowała krawędź ramienia na prawej i lewej stronie materiału. Koniec tasiemki musi lekko zachodzić na jej początek. Podwiń koniec
taśmy do wewnątrz, aby nie był widoczny.


Kolejny etap to fastryga. 
Podczas szycia elementów o skomplikowanych kolistych kształtach fastryga jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Bez fastrygi tasiemka może się wymykać spod stopki. Poza tym szycie  skomplikowanych kształtów z wpiętymi szpilkami to ryzyko przesunięcia się elementów, co skutkuje nieestetycznym przyszyciem. Często poprawki zajmują więcej czasu niż fastrygowanie. 
Przypiętą szpilkami taśmę przyfastryguj nitką w kontrastowym do taśmy kolorze. Teraz możesz wyjąć szpilki.



Ostatni etap to szycie maszyną. Przyszyj taśmę ściegiem prostym. Prowadź ścieg jak najbliżej wewnętrznej krawędzi lamówki. Pamiętaj, że przyszywasz lamówkę do prawej i lewej strony torby jednocześnie, upewnij się, że szyjąc obejmujesz jej oba końce.
Postępuj analogicznie obszywając kolejną krawędź wewnętrzną drugiego ramienia oraz krawędź zewnętrzną obu ramion.
Po przyszyciu lamówki wypruj fastrygę.

Cieszenie oka
Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest odczuwanie satysfakcji oraz cieszenie oka gotową torbą. Możesz to robić tak długo, jak zechcesz:)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz